Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Etela a zajtra Roman(a)
Slovak English German Italian Polish Russian
Zmenšiť písmo Predvolené písmo Zväčšiť písmo
Obec Zborov, Zborovský hrad

Extrémna krížová cesta

Resize of 0033

Pred pár dňami sa na Slovensku konala po prvýkrát Extrémna krížová cesta. Konala sa v Zborove a zúčastnilo sa jej 90 účastníkov (50 zo Slovenska a 40 z Poľska). Extrémna krížová cesta vznikla v Poľsku v roku 2009 a jej autorom je kňaz Jacek Wiosna Stryczek. V roku 2017 sa konala v 11 štátoch, 252 mestách, mala 456 trás a 52 343 účastníkov. V tomto roku predpokladáme, že sa jej zúčastní vyšše 100 000 účasníkov.

V Extrémnej krížovej ceste ide o prekonanie vlastnej komfortnej zóny a odhodlanie prijať ťažkú výzvu. Ide o nočný pochod v ťažkých podmienkach, s veľký fyzickým a duševným vypätím, niekedy musíte siahnuť až za hranice vlastných síl. Poháňa vás vpred jedine odhodlanie prekonávať vlastné slabosti, obmedzenia a pohodlnosť. Nakoniec meníte svoj vnútorný postoj, sústredite sa na Božiu prítomnosť a postupne sa vo vás rodí odhodlanie niesť svoj kríž a byť tu pre druhých.

V piatok 16.03.2018 sa po sv. omši v obci Zborov prihlásení účastníci s nachystanými balíčkami s jedlom, mapou, rozjímaniami k zastaveniam, baterkami a v teplom oblečení po prvýkrát vydali na túto extrémnu krížovú cestu.

Na výber mali dve trasy: 41 km (bl. Titus Zeman) a 31 km (bl. Zdenka Schelingová). Na ceste bolo XIV zastavení, pri ktorých si každý účastník prečítal rozjímania k jednotlivým zastaveniam. Začínalo sa v daždivom, ale osviežujúcom počasí od Kostola sv. Margity Antiochijskej v Zborove a pokračovalo sa do obcí Chmeľová a Regetovka, kde už čakali členovia dobrovoľných hasičských zborov a Červeného kríža s teplým čajom. Po tejto zastávke sa pokračovalo smerom na poľskú stranu a tam sa už trasy delili na kratšiu a dlhšiu.

Na dlhšej trase sa z Regetovky pokračovalo do poľských obcí Regietów a Skwirtne, potom cez náročnejší kopec (Kozie Žebro, 847 m.n.m.) do obce Wysowa-Zdrój a napokon cez kopec späť na slovenskú stranu do Stebníckej Huty, odtiaľ do Stebníka a tak do cieľa ku Kostolu sv. Žofie v Zborove. Keďže si každý z účastníkov prešiel svoju cestu individuálne, do cieľa prichádzali v rôznom čase.

Pútnikov počas putovania sprevádzalo rôzne počasie. Dážď, vietor, sneh, ale aj mráz. Bolo však zaujímavé dívať sa na súdržnosť ľudí, ktorí sa nikdy v živote nevideli a navzájom si pomáhali. Počas tejto nočnej extrémnej krížovej cesty pútnici mali možnosť precitnúť s utrpením Ježiša, bl. Titusa a bl. Zdenky ako aj s inými ľudmi, ktorí svoj život obetovali za druhých. Mali tak možnosť vhĺbiť sa do seba a duchovne načerpať vždy potrebné sily.

 Veríme, že počas celej púte pútnikov sprevádzali aj bl. Titus a bl. sestra Zdenka. Najväčšia poklona však patrí Pánu Bohu, ktorý držal na nimi ochrannú ruku. A aj keď sa vrátili trochu ubolení a unavení, nebolo nič oproti skutočnej krížovej ceste, ktorá sa konala pred vyše 2000 rokmi v Jeruzaleme...

 Veľká patrí vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a zabezpečení Extrémnej krížovej cesty: Červenému krížu zo Zborova, Dobrovoľnému hasičskému zboru Stebník, Dobrovoľnému hasičskému zboru Zborov, Dobrovoľnému hasičskému zboru Gładyszow, starostovi obce Stebník, starostovi a zamestnancom obce Zborov, príslušníkom Policajnému zboru SR – Policajná stanica Zborov, Rádiu Regina, duchovnému správcovi farnosti Zborov Petrovi Bučkovi a predstavenému saleziánskej spoločnosti Donovi Viliamovi Riškovi, a v neposlednom rade všetkým členom slovensko-poľského prípravného tímu, ktorí sa podieľali na vytvorení oboch trás Extrémnej krížovej cesty.

Nech je táto skúsenosť inšpiráciou pre nás všetkých v prekonávaní vlastných obmedzení a nech je nám posilnením v konaní dobra a službe našim blížnym.

                                                                     Mgr. Katarína Štefuriková a Mgr. Stanislav Kowalski