Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Ľuboslav(a) a zajtra Matúš
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Uskutočnil sa Jarmok sv. Jána

20210905 160137

V prvú septembrovú nedeľu naplnili sálu kultúrneho domu v Zborove remeselníci, divadelníci a umelci. Konal sa tu v poradí druhý Jarmok sv. Jána v rámci realizácie družobného projektu „Karpatské brány: medzi Ropou a Zborovom – ochrana a rozvoj spoločného kultúrneho dedičstva na poľsko-slovenskom pohraničí“. Široká verejnosť si bohatý kultúrny program mohla vychutnať prostredníctvom živého prenosu na webovej stránke obce, na Facebookovom profile Zborov ONLINE a taktiež na YouTube kanáli obce.

 

Podujatie zahájila prezentácia tvorby miestnych remeselníkov v ôsmych drevených stánkoch. Nasledovalo slávnostné otvorenie Jánom Šurkalom, starostom obce Zborov a pozdravom Karola Górskeho, wojta partnerskej gminy Ropa. Predstavitelia oboch samospráv predstavili divákom kľúčové aktivity projektu a oboznámili ich s dosiahnutými výsledkami obnovy kultúrnych pamiatok, ktoré sú financované z Európskej únie z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020. Ďalším sledovaným efektom vzájomnej spolupráce je rozvoj pohraničia, oživenie tradícií a taktiež rekonštrukcia hmotného kultúrneho dedičstva (na zborovskej strane je to kostol sv. Žofie a časť opevnenia Hradu Zborov).

 

Slávnostné príhovory vystriedal kultúrny program pozostávajúci z divadelnej hry Tri sestry v podaní raslavického súboru Na skok a vystúpení šermiarskych skupín Milites Castri, o. z. a Najemny poczet herbu Gryf. Počas živého prenosu diváci posielali remeselníkom otázky, na ktoré im odpovedali v závere podujatia. Aspoň čiastočne sa tak nahradil chýbajúci ľudský kontakt.

 

Úspešná séria kultúrnych stretnutí, aj keď čiastočne obmedzená protipandemickými opatreniami, bude pokračovať decembrovým Jarmokom Božieho narodenia.

 

Záznam z online Jarmoku sv. Jána je k zhliadnutiu na tomto odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=T0OQel2PRZk

 

Peter Hudák

 

20210905 154408

20210905 164046

20210905 145457