Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Vlasta a zajtra Lívia
Slovak English German Italian Polish Russian
Zmenšiť písmo Predvolené písmo Zväčšiť písmo
Obec Zborov, Zborovský hrad

Spomienka na 100. výročie ukončenia I. svetovej vojny v Zborove.

27 DSC08152

     V nedeľu 11. novembra 2018 – v deň stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny – sa v Zborove uskutočnila spomienková slávnosť na vojnu a jej obete. Veľká vojna (ako ju súčasníci nazývali) mala katastrofálne a devastačne dopady na celú Európu a celý svet. 

Mnohí vo vojne videli príležitosť na územnú expanziu na úkor iných, získanie vzácnych surovín, kolónií či iných výhod. Počas štyroch a pol roka trvania vojny sa však dosiahlo len jedno – skaza apokalyptických rozmerov: vyše 9 mil. padlých vojakov, 7 mil. civilistov, 20 mil. zranených a zmrzačených a takmer 8 mil. nezvestných. Vojna viedla k pádu štyroch veľkých dynastií v Osmanskej ríši, Habsburskej monarchií, Nemeckej ríši a Ruskej ríši. Vojna viedla k materiálnym škodám apokalyptických rozmerov. Bola to prvá totálna vojna, to znamená, že všetky materiálne, ľudské, finančné a ďalšie zdroje boli „investované“ do konečného zničenia nepriateľa. Niet divu, že tento prístup zmenil Európu z prekvitajúcej časti sveta na zbedačené územie, kde jeho obyvatelia nemajú naplnené ani základné životné potreby. Pred sto rokmi sa podpisom prímeria medzi Nemeckou ríšou a Spojencami toto šialenstvo zastavilo. Sme presvedčení o tom, že vzhľadom na rozmery a význam konfliktu, si toto výročie zasluhuje vhodné pripomenutie.

Prvá svetová vojna bola teda obrovskou tragédiou. Vyššie zmienené všeobecné konštatovania a globálne čísla však neumožňujú plne pochopiť ľudskú tragédiu a utrpenie, ktorá za vojnou stála. Preto si ju treba priblížiť na konkrétnom príklade jednej konkrétnej obce. Vojna výrazne zasiahla aj obec Zborov. Počiatočné úspechy Rakúsko-uhorskej armády vystriedala ofenzíva Rusov, ktorí prenikli na územie Uhorska počas zimnej ofenzívy 1914-1915. Koncom novembra 1914 boli už v Zborove. Ustupujúce rakúsko-uhorské jednotky v snahe zastaviť Rusov vyhodili do vzduchu všetky tri zborovské mosty. Pobyt Rusov v Zborove však netrval dlho, lebo už 9. decembra obsadili obec rakúsko-uhorské jednotky. Rusi sa opevnili v Beskydách. Opätovný útok Rusov prišiel na jar 1915. Front sa dostal k Zborovu 25. marca. Tesne predtým nariadilo rakúsko-uhorské velenie evakuáciu obyvateľov. Pri ústupe založili Rakúšania požiar. Zborovský kronikár si na túto scénu spomína takto:

„Hliadka rakúsko-uhorského vojska navštevovala medzitým obydlia občanov s krátkym rozkazom: okamžite vyprázniť domy a opustiť obec. Ba ani nečakala, kým sa obyvateľstvo z domov vysťahuje a už aj tieto zapaľovala. Najprv začaly horieť domy v Zakucu. A medzitým, čo farár Jozef Vaško dokončoval v kostole sv. Margity sviatočné bohoslužby – sám – opúšťali Zborov za strašného revu kanónov celé karavany jeho obyvateľov dvojím smerom: jedni utekali k Bardejovu, druhí do Stebníka a Stebníckej Huty. Na kravských záprahoch viezli to najnutnejšie, čo v krátkej dobe vysťahovania sa im bolo možné sobrať: periny, odev a dačo z kuchynského riadu. Na jednom rebrináku viezol sa majetok niekoľkých rodín a v perinách túlily sa drobné deti, ktoré nechápave, s vytreštenými očima hľadely na nezvyklé divadlo. Ženy hlasite nariekaly a posledný ich pohľad patril ich opusteným príbytkom, zahaleným dýmom, ktoré ničil nemilosrdný požiar. So strašnou prudkosťou zúril vtedy požiar v Zborove. Obec bola rakúsko-uhorským vojskom zapálená na všetkých stranách – ba takmer každý dom osobitne. Horelo vtedy a v nasledujúcich dňoch v Zborove 340 domov. Obeťou požiaru staly sa dve staré Židovky, ktoré ostaly opustené. Len niekoľkí odvážlivci v čase požiaru zdržiavali sa v obci a chránili, čo sa chrániť dalo i v dobách pozdejších.“

Priamo v obci prebiehali ťažké boje počas ktorých rakúsko-uhorské jednotky použili aj ťažké delostrelectvo, s ktorého pomocou sa im podarilo v polovici apríla 1915 vytlačiť Rusov zo Zborova. Najdramatickejšia a najkrvavejšia bitka sa v Zborove odohrávala od 1. do 3. mája 1915. Rakúsko-Uhorsko nasadilo do boja až 9 peších plukov a delostrelectvo, čím ruský 24. zbor prečíslilo. Ten napokon 3. mája 1915 ustúpil do Haliče, čím sa Zborov dostáva mimo priebeh bojov.

Boje mali pre Zborov katastrofálne následky. Mnoho domov bolo úplne zničených, ťažko poškodený bol Vyšný koniec s kostolom sv. Margity, farou a novou školou, v ktorej zhorel celý archív so vzácnymi dokumentmi. Poškodené bolo aj centrum obce s kostolom sv. Žofie a priľahlou Rákociovskou kúriou, kaštieľ Šerédiovcov a aj ulica s kaštieľom Sirmajovcov a Kresťanským potravinovým družstvom. Zo židovskej synagógy ostala stáť len jedna stena, za obeť bojov padlo celé Podhradie, ktoré bolo zrovnané so zemou, značne poškodený bol aj hrad. Obnova obce prebiehala veľmi zdĺhavo – jazvy po vojne sú v Zborove viditeľné aj po sto rokoch.

Aj s ohľadom na význam I. svetovej vojny pre obec sa občianske Združenie ŠOK a obec Zborov rozhodli zorganizovať v deň stého výročia ukončenia vojny spomienkovú slávnosť. Tá symbolicky začala v Kostole sv. Žofie v Zborove, kde sa po 102 rokoch konala prvá sv. omša. Liturgiu za obete vojny celebroval dôstojný pán Kamil Jankech, ktorý má značné zásluhy na obnove a rekonštrukcii tejto národnej kultúrnej pamiatky. Kázeň mal zborovský farár Peter Novák, ktorý v nej zdôraznil nezmyselnosť každej vojny a každého nepriateľstva v medziľudských vzťahoch. Do bohoslužby sa zapojil aj miestny Matičný spevokol Zborovčan, ktorého zásluhou mala slávnosť neopakovateľnú atmosféru. Po tomto liturgickom slávení nasledovalo odhalenie Pamätníka obetí prvej svetovej vojny na Podhradí.

Autormi umeleckej inštalácie pamätníka sú sochári Martin Grega z Bardejova a Jozef Michňa z Jakubian, ktorí toto dielo vytvorili na Drevosochárskom sympóziu Zborov 2018. Pamätník pozostáva z troch samostatných sôch a pamätnej tabule. Dve sochy symbolizujú armády (rakúsko-uhorskú a ruskú), ktoré stáli proti sebe na opačných stranách frontovej línie. Armády sú symbolicky znázornené zbraňami – guľometmi a puškami, ktoré sú namierené jeden proti druhému. Uprostred je tretí kus kompozície zobrazujúci uzol – teda strely, ktoré boli zo zbraní vystrelené, a ktoré sa však zauzlili a vracajú sa naspäť k tým, ktorí ich vystrelili. Autori chceli týmto poukázať na nezmyselnosť každej – no špecificky I. svetovej – vojny. Veď predsa ak nejaká armáda útočí na inú armádu, môže si byť istá, že bude na oplátku útočené aj proti nej. Jej pôvodný útok teda v skutočnosti nesmeruje ani tak na nepriateľa, ako na seba samú. Pamätná tabuľa umiestnená v blízkosti sôch obsahuje mená Zborovčanov - obetí I. svetovej vojny – či už vojakov, ktorí zahynuli na frontoch alebo civilistov, ktorí zahynuli v Zborove a okolí. Pamätnú tabuľu posvätil pán farár Peter Novák a následne sa celé zhromaždenie presunulo do sály Kultúrneho domu v Zborove na menšie občerstvenie.

Podujatie by sa nemohlo uskutočniť vďaka štedrej podpore týchto subjektov: Fond na podporu umenia (FPÚ), ktorý podujatie podporil z verejných zdrojov. Ďalej obce Zborov, Komunitnej nadácie Bardejov, Poľnohospodárskeho družstva Magura Zborov, Bardejovských Kúpeľov, a. s., obce Beloveža, obce Cífer, Rastislav Juraši - Studio Records, cestovnej kancelárie Daniela, stavebnej firme J.M.J. Pro, Kaviarni u Mareka v Zborove, tlačiarni Stabo, firme Renojava z Prešova, Baru Makabi v Zborove, Kovovýrobe Andrej Sliva v Zborove, Spoločnosti Bélu Kélera a obce Smilno. Tiež sa chceme poďakovať mediálnym partnerom: portálom Zbrorovonline, OnlineBardejov a AhojBardejov, novinám Bardejovské noviny, Bardejovské novosti, RegionPress a Bardejovskej televízii. V neposlednom rade patrí vďaka aj všetkým dobrovoľníkom, ktorí neváhali a priložili ruku k dielu a pomáhali pri organizovaní Drevosochárskeho sympózia a pri inštalácii sôch a úprave okolia pamätníka. Veríme, že aj vďaka takýmto počinom bude v budúcnosti menej ochotných hlupákov, ktorí ženú ľudí do vojny.

                                                                                                          Mgr. Ján Šurkala, PhD.

                                               podpredseda ŠOK, o. z., novozvolený starosta obce Zborov