Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Marcela a zajtra Leonard
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Duchovno-kultúrny trojlístok

15 IMG 20180720 185210

V piatkový podvečer sviatku svätej Margity Antiochijskej (20.07.2018), patrónky zborovského kostola, sa v obci Zborov uskutočnili tri krásne podujatia.

     Tým prvým bola slávnostná svätá omša, počas ktorej bardejovský dekan Mons. Pavol Marton, uviedol do úradu nového pána farára našej farnosti Mgr. Petra Nováka. Za prítomnosti obidvoch pánov kaplánov Mgr. Mareka Vajsa a Mgr. Petra Pasternáka a veriacich nielen zo Zborova, ale aj z ostatných filiálok našej farnosti, bol v úvode svätej omše prečítaný menovací dekrét, následne nový pán farár zložil prísahu a po nej boli prítomní veriaci svedkami obnovy kňazských sľubov a vyznania viery.

     Po ukončení slávnostnej svätej omše sa procesia veriacich na čele s kňazmi presunula do centra obce, kde sa v parku uskutočnila posviacka sochy sv. Margity a draka (symboly našej obce). Toto súsošie bolo vyrobené v rámci Drevosochárskeho sympózia Zborov 2017 a stalo sa tak krásnou ozdobou centra našej obce.

     Treťou akciou piatkového podvečera bol komorný koncert Československého komorného dua, ktorý sa konal pri príležitosti prezentácie sôch Jozefa Grešáka a Ladislava Kupkoviča, ktoré boli vyhotovené v rámci Drevosochárskeho sympózia Zborov 2018. Po posviacke zborovského súsošia sa tak zaplnilo hľadisko Kostola sv. Žofie v Zborove a v rámci 9. Kultúrneho leta Bélu Kélera v podaní Pavla Burdycha (husle) a Zuzany Berešovej (klavír) odzneli známe, aj menej známe skladby hudobných skladateľov Bélu Kélera, Jozefa Grešáka a Ladislava Kupkoviča. Sprievodným slovom prítomných divákov sprevádzala Mária Čupová.

                                                                                                                                                -vb-