Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok František a zajtra Viera
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Starostlivosť o nemecké vojnové hroby

DSCI2218

V dňoch od 14.7. 2016 – 23.7. 2016 skupina mladých nemeckých študentov z mesta Überlingen v oblasti Baden – Württemberg navštívila našu obec za účelom pracovnej brigády na cintoríne z II. sv. vojny.

Mladí ľudia sa počas týchto dní podieľali na úprave plochy vojenského cintorína, ktorý vykosili a vyčistili. Uskutočnili rekonštrukciu dreveného oplotenia, kde vymenili jeho zničené časti a celý plot nafarbili. Taktiež upravili a ošetrili centrálny drevený kríž.

Počas voľných dní spoznávali nielen našu obec, kde navštívili Zborovský hrad, ale podnikali aj rôzne výlety po okolí a spoznávali tak krásy našej krajiny.

Svoj pobyt zavŕšili 23.7.2016 pietnou spomienkou na cintoríne, za účasti predstaviteľov obce – prednostky OcÚ Mgr. Antónie Biškovej a vedúcej finančného oddelenia Janky Bukovskej. Slávnostný príhovor predniesli vedúci pracovnej skupiny Hubert Gobs,  prednostka obce Mgr. Antónia Bišková a PhDr. Michal Bochin z Prešova za Spoločnosť starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku. V príhovoroch sa úprimné poďakovali týmto mladým ľuďom za prejav humanity pri zveľaďovaní miest posledného odpočinku padlých vojakov. Na znak úcty všetkým vojakom položili veniec ku krížu. Na záver študenti predniesli svoje prosby, v ktorých vyjadrili svoje pocity a súčasne prosili, aby už ľudstvo nikdy nezažilo takýto vojnový konflikt, ktorý by poznačil životy miliónov nevinných ľudí...