Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Vieroslava a zajtra Benjamín
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Prezentácia knihy " Dominikáni na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. storočia "

09

V Zborove sa uskutočnila prezentácia knihy
„Dominikáni na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. storočia"

V minulom roku 21. októbra 2013 páter Hilár Jozef Štefurik oslávil 30. výročie kňazskej vysviacky, ktorú si pripomenul vo farskom kostole v Zborove, medzi svojimi rodákmi, slávnostnou svätou omšou. V kázni hovoril o svojej tajnej vysviacke a o šiestich rokoch tajného kňazstva, o ktorom netušila ani jeho najbližšia rodina.


Jeho rozprávanie natoľko zaujalo kronikárku obce Zborov, že považovala za potrebné, aby bol príbeh rodáka tejto obce Jozefa Štefurika zaznamenaný aj v obecnej kronike, no ani nie tak pre tých, ktorí v tejto obci žijú dnes, ale hlavne pre budúce generácie.
Oslovila teda pátra Hilára a výsledok ich niekoľko mesačnej spolupráce je publikácia s názvom „Dominikáni na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. storočia". Táto kniha zachytáva prierez obdobím od jeho študentských čias, cez roky tajného dominikána a následne tajne vysväteného a pôsobiaceho kňaza.
V sobotu 20. septembra 2014 sa v sále Kultúrneho domu v Zborove uskutočnila slávnostná prezentácia tejto publikácie. V improvizovanej obývačke kultúrneho domu sa prítomní započúvali do pútavého životného príbehu pátra Hilára Jozefa Štefurika, ktorého rozprávanie bolo spestrené o premietanie krátkych dokumentov z jeho života. Prezentácia sa niesla v príjemnej atmosfére a tí, ktorí na ňu zavítali, odchádzali obohatení o množstvo zaujímavých informácií a príbehov. Páter Hilár, tento charizmatický človek, dokázal svojim rozprávaním všetkých prítomných zaujať, duchovne povzbudiť, ale aj rozosmiať.
Ozvučenie, osvetlenie a projekciu zabezpečil Rastislav Juraši. Pri prípravách pomáhali členovia Mládežníckej divadelnej skupiny zo Zborova.

 Záujemcovia o túto publikáciu sa môžu zapísať v sakristii kostolov v Zborove, Dlhej Lúke, Smilne a Stebníckej Hute. Objednať si ju môžete aj na mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Odporúčaná predajná cena je 2,- €.
                                                                                                                                      -vb-