Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Darina a zajtra Ľubomír
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Medzinárodná prehliadka speváckych zborov 2014

Resize of DSC03583

V Zborove sa uskutočnila
medzinárodná prehliadka speváckych zborov

Hudba a spev otvárajú srdcia a spájajú ľudí rôznych vierovyznaní, národností a farby pleti už od nepamäti. Práve táto myšlienka vystihovala medzinárodnú prehliadku speváckych zborov, ktorá sa uskutočnila v sobotu 13.09.2014 v Kostole sv. Margity Antiochijskej v Zborove.
Organizátori tohto podujatia Obec Zborov, Miestny odbor Matice slovenskej v Zborove a Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove pozvali na túto prehliadku spevácke zbory zo Zborova, z Bardejova, ale aj zo susedného Poľska.

Po úvodnom príhovore konferencierky programu pani Janky Bukovskej sa pod vedením PaedDr. Anny Žákovej predstavil Detský spevácky zbor zo Zborova. Blok ich piesní bol ukončený krásnou piesňou „Sedembolestná", ktorou si uctili patrónku Slovenska.

Medzinárodný slovensko–poľský spevácky zbor „Vox Amici" (Zborov – Golice) sa predstavil ako druhý v poradí. Spevokol pod vedením Mgr. Ivice Clementovej neúčinkoval v Zborove po prvýkrát a aj tento raz zožal zaslúžený potlesk.

Druhým zástupcom z domácich spevokolov bol Matičný spevokol Zborovčan zo Zborova. Pod taktovkou dirigenta PaedDr. Miroslava Micenka zaspieval duchovné aj ľudové piesne, ktoré mali u divákov veľký úspech.
Do zborovského kostola zavítal aj spevácky najpočetnejší katedrálny spevácky zbor Egídius z Bardejova. Pod vedením Mgr. Ivice Clementovej ich piesne pohladili dušu nejedného poslucháča, ktorý sa im po každej piesni odmenil potleskom.
Podkarpatský mužský spevácky zbor (Strzyzow, Gorlice) z Poľska bol v tejto prehliadke medzinárodných speváckych zborov posledným účinkujúcim. Ich záverečná pieseň roztlieskala, a skoro aj roztancovala všetkých prítomných. Neutíchajúci potlesk, standing ovation a úsmevy na tvárach všetkých poslucháčov, boli odmenou za spevácko-vizuálny zážitok v podaní tohto mužského speváckeho zboru z Poľska.
Medzinárodná prehliadka speváckych zborov mala nielen kultúrny, ale aj duchovný motív. Hovorí sa, že kto spieva, dvakrát sa modlí. Každou piesňou, ktorá na tejto akcii odznela patrí Pánu Bohu vďaka za talenty, ktorými členovia speváckych zborov boli obdarení a podelili sa o ne aj s prítomnými divákmi.
Po záverečnom požehnaní, ktoré udelil zborovský pán kaplán Mgr. Jozef Kacvinský, všetky spevácke zbory zaspievali spoločne k úcte Sedembolestnej Panny Márie pieseň „Ó, Mária, bolestivá...".

Záznam z koncertu si môžete pozrieť tu : http://www.youtube.com/watch?v=6gUJOXOoelE&feature=youtu.be

Text a foto: -vb-