Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Uršula a zajtra Sergej
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Zborovské deti prečítali celé leto

Hlavný poster

   Občianske združenie „Čítajme si spolu“ už od roku 2015 pripravuje veľké letné knižkohranie s názvom „Prečítané leto“. Keďže je dobre známe, že deti počas letných prázdnin strácajú veľa jazykových zručností, hlavným cieľom tejto krásnej letnej aktivity je viac motivovať nielen rodičov k čítaniu si s deťmi, ale zapojiť do čítania aj samotné deti. Obecná knižnica v Zborove sa počas tohtoročných letných prázdnin pripojila k vyše 50 knižniciam, materským a rodinným centrám z celého Slovenska, v rámci ktorých sa táto letná aktivita uskutočnila.

   „Prečítané leto 2021“, ktorého hlavnou témou bolo „Dobrodružstvo na cestách“, bolo rozdelené do 9 týždňov (podľa letných prázdnin). Na každý týždeň bola určená iná téma a k nej knižné tipy a odporúčania pre čitateľov v rozmedzí od 2 do 15 rokov. Najjednoduchšie bolo urobiť v knižnici výstavku kníh zameraných na tému daného týždňa. No keďže veľmi dobre vieme, že deti sú hravé a pre mnohých je iba samotné čítanie nuda J, v rámci každého týždňa sme sa snažili pripraviť aj tvorivé dielne, aby sa čítanie stalo pre deti aj príjemným zážitkom.

   Každá cesta by mala začínať doma dobrou prípravou na letné dobrodružstvo. V prvom prázdninovom týždni s témou „O batohoch a kufríkoch“ sme zbalili na cestu „Prečítaným letom“ veľký kufor, v ktorom okrem dobrých kníh nechýbal ani prázdninový kalendár s tipmi na výlety s deťmi po Slovensku, či krabička prvej pomoci.

   Nie vždy nám na našich potulkách praje počasie. Počas druhého týždňa s témou „O dáždnikoch“ sme sa preto skryli pod veľké dáždniky a dažďové kvapky zrazu pre nás neboli žiadnou prekážkou.

   V tretí týždeň sme sa po stopách vydali na veľkú výpravu. Práve „stopy“, ktorým bol venovaný tento týždeň, nás zaviedli priamo do našej knižnice. A okrem detektívneho čítania sme pátrali po stopách zvierat, ľudí, ale aj po stopách našej dávnej minulosti.

   „O zastávkach“ sme sa bavili v štvrtom týždni „Prečítaného leta“. Trošku sme sa spomalili a zahrali so slovíčkami. Čitatelia tak mali možnosť zistiť, že nie je zastávka ako zástavka.

   Do druhej polovice našej veľkej letnej výpravy sme sa prehupli s témou „O jazerách“. Starší čitatelia otestovali svoje vedomosti v prírodovednom kvíze a keďže voda je plná života, tak mladší čitatelia si vyrobili krásne vodné živočíchy.

   V šiestom týždni bolo tak horúco, že sme sa išli schladiť do jaskyne. „O jaskyniach“, ale nielen o nich, sme sa niečo nové naučili a potom chlapci tajomný odkaz na skale vylúštili. A aby naše jaskyne neboli len tmavé a čiernobiele, dievčatám sa podarilo pomocou škrabacej techniky vytvoriť krásne farebné jaskyne.

   Hrady, zámky a história boli hlavnou témou siedmeho týždňa. Našu obecnú knižnicu poctila svojou návštevou princezná Zorka, členka Mládežníckej divadelnej skupiny zo Zborova, ktorá deťom prečítala peknú rozprávku a potom s nimi išla prostredníctvom spoločenskej hry na Zborovský hrad.

   „O piknikoch“ nestačí len rozprávať a čítať. Naplnili sme piknikový kôš a vyrazili sme na veľké maškrtenie do Šerédyho parku. Prečítali sme si peknú piknikovú rozprávku, trošku si zamaškrtili a potom sme sa fantasticky zabavili pri maxi veľkej hre „Človeče, nehnevaj sa“. O zábavu a smiech veru núdza nebola.

   Pre všetkých vytrvalých (ale nielen pre nich), ktorí počas 9 prázdninových týždňov chodili každú stredu do knižnice, sme naše posledné popoludnie v rámci letného dobrodružstva „Prečítané leto 2021“ ukončili v priestoroch skúšobne zborovských divadelníkov pozeraním rozprávky na veľkom plátne. Pani knihovníčka Mária Demkovičová potom všetkým čitateľom poďakovala za účasť na tejto letnej aktivite a na pamiatku im okrem sladkej pozornosti odovzdala aj diplomy „Prečítaného leta 2021“.

   Deväť týždňov ubehlo ako voda. Letné prázdniny sa skončili, ale chuť čítať a nadobúdať nové vedomosti nie sú ohraničené žiadnym časom. Ďakujeme všetkým zborovským čitateľom, ktorí sa do tejto krásnej knihomoľskej akcie zapojili a už teraz sa tešíme na naše ďalšie stretnutia. Dočítania, kamaráti J.

Text a foto: V. Bodíková