Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Jakub a zajtra Anna
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Záplavami ťažko skúšaná obec Zborov

   Za uplynulé dva týždne sa obcou Zborov prehnali po prietrži mračien dve prívalové vlny. Tá prvá narušila nedeľnú pohodu 7.6.2020, kedy pribúdajúca kopovitá oblačnosť neveštila nič dobré. Stačilo iba 30 minút a príjemné prežívanie nedeľných chvíľ sa zmenilo na veľký strach o život a majetok. Miestny bezmenný potok – ktorý sa ľudovo nazýva Pasterník – sa vybrežil a zatopil miestnu komunikáciu na ulici Osloboditeľov.

   Na ceste ostalo naplavených niekoľko ton bahna a ornice z polí nad Zborovom. Vďaka včasnému zásahu členov Dobrovoľného hasičského zboru zo Zborova sa podarilo predísť väčším škodám. V nasledujúcich dňoch krízový štáb obce nariadil začať s čistením benešov, ktorými daný potok preteká. Pri detailnej obhliadke miesta sa totiž zistilo, že v niektorých úsekoch je ich profil zúžený na polovicu. Práce sa ujala partia piatich pracovníkov zo Zborova, ktorí v náročných podmienkach uvoľňovali naplaveniny.

   Druhá prívalová vlna sa doslova privalila v štvrtkové popoludnie 18.6.2020. Veľký objem vody a bahna sa neskutočnou rýchlosťou valil po ulici Osloboditeľov smerom do centra obce na Námestie čsl. armády. Starosta obce okamžite zvýšil II. stupeň povodňovej aktivity, ktorý trval už predchádzajúce dva týždne, na tretí (najvyšší). Do tejto povodňou postihnutej oblasti okamžite prišli na zásah členovia DHZ zo Zborova a ťažké mechanizmy, bez ktorých by sme si odstraňovanie masy bahna ani nevedeli predstaviť.

   Štvrtková prietrž bola oveľa horšia ako tá pred dvoma týždňami a mala aj väčšie následky. Zaplavené boli nielen cestné komunikácie, ale mazľavé bahno sa dostalo do dvorov, záhrad, pivníc a domov. Veľké šťastie mali naši pracovníci, ktorí od prvej záplavy čistili beneše, pretože sa im z inkriminovaného kanála podarilo ujsť tesne pred prívalovou vlnou.

   Úprimné poďakovanie patrí hasičom zo Zborova a Becherova, ktorí pracovali na prvotnom odstraňovaní škôd po povodni až do neskorých večerných hodín. Za poskytnutie ťažkých mechanizmov ďakujeme PD Magura Zborov a Júliusovi Görögovi.

   Obec Zborov začala odstraňovať škody aj v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom. Dostať postihnuté oblasti do pôvodného stavu bude trvať niekoľko týždňov, no nielen v prácach, ale predovšetkým na preventívnych opatreniach budeme naďalej pokračovať. Obec bude veľmi dôrazne apelovať na dotknuté orgány štátnej správy, aby situácia ktorá v danej lokalite už niekoľko rokov počas prívalových dažďov pretrváva, bola čím skôr napravená.

Text a foto: Valéria Bodíková, Ján Šurkala