Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Kamil a zajtra Henrich
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Oznam starostu obce

Oznam starostu obce

Moji drahí Zborovčania! Do Zborova nám zavítal nepozvaný hosť – vírus COVID-19. Vzhľadom na vývoj vo svete aj na Slovensku sa to dalo skôr či neskôr čakať, no aj tak nás táto správa nepotešila. Z Vašich prvých reakcií cítiť strach a obavy. Do istej miery je to pochopiteľné, ale nepodliehajme zbytočne panike. Ak budeme všetci disciplinovaní, tak to spoločne s Božou pomocou zvládneme.
   Nemôžem Vás informovať o všetkých detailoch nášho prvého zborovského prípadu, ale pokúsim sa Vám ho osvetliť do maximálnej možnej miery. Týmto príspevkom sledujem hlavne to, aby sme predišli dezinformáciám alebo preháňaniam. Aj z pravdivej informácie sa dá vytvoriť nepravdivý príbeh, preto Vám dám čo možno najviac informácií, ktoré sa nám podarilo o našom prvom prípade zistiť.

 

   Meno prvého nakazeného Vám povedať nemôžem. Ide o muža nad 60 rokov (ne-Róm), ktorý bol v 14-dňovej domácej karanténe, pretože manželka prišla zo zahraničia. Karanténa jemu aj manželke skončila 14.4.2020, pričom sa ani u jedného nevyskytli klinické príznaky. Po dobe karantény chcel nastúpiť do práce (domova dôchodcov). Riaditeľka ho prozreteľne poslala na preventívne testy, ktoré absolvoval včera. Dnes (16.4.2020) sme sa dozvedeli výsledok, ktorý nás nepotešil.

   Mali sme teda obrovské šťastie, že sa tento prípad podarilo zachytiť a predísť tak najhoršiemu – infikovaniu zraniteľných dôchodcov. Treba za to poďakovať Bohu. Ďalším pozitívom je, že prípad má veľmi mierny priebeh. Tu sme bohužiaľ pozitívne správy vyčerpali.
   Takže negatíva. Pán karanténu neporušil, napriek tomu je jeho test na vírus pozitívny a pohyboval sa medzi ľuďmi. Podľa predbežných informácií bol na pošte, na zdravotnom stredisku u doktora Balona, v nákupnom dome MAKOS, v drogérii pani Jackaninovej a v obchode pani Chmurovičovej na Mlynskej ulici. Informácie o jeho prítomnosti v potravinách CBA a v predajni pána Karola Kanského sa preverujú (aj vo vzťahu k jeho manželke). Polícia rovnako preveruje, či dôsledne dodržiaval karanténu v čase, kedy ju dodržiavať mal.
Pán doktor Balon je momentálne od dnes v karanténe. Cíti sa dobre, bude tiež testovaný a v prípade, že sa u neho vírus nepotvrdí, začne ordinovať 30.4.2020. Zatiaľ ho v akútnych prípadoch zastúpi pani doktorka Soroková. Karanténa pána doktora je nám tiež nemilá z dôvodu, že je členom nášho krízového štábu. Je nám však k dispozícii na telefonické konzultácie, čo si veľmi vážime. Rovnako mu chceme poďakovať aj za to, že nezatvoril ordináciu už na začiatku korona-krízy a bol tu pre nás, pričom riskoval vlastné zdravie (je navyše z dôvodu veku v ohrozenej skupine).

   Náš prípad je ako vidíte, veľmi špecifický. Štatisticky je veľmi ojedinelé, aby človek po absolvovaní 14-dňovej karantény, bez výskytu klinických príznakov, mohol byť pozitívny na vírus. Ako však vidíme, je to zjavne možné. Stáli pri nás všetci svätí a podarilo sa zabrániť vzniku nákazy medzi seniormi. Zďaleka sme ale nevyhrali. V zmysle usmernenia okresného hygienika pristúpime k nasledujúcim opatreniam, ktoré by mali ochrániť nás všetkých – ale predovšetkým ohrozené skupiny a to dôchodcov a obyvateľov osady:

1. Veľmi naliehavo žiadame osoby staršie ako 65 rokov, aby podľa možnosti v týchto dňoch nevychádzali z domu. Nákupy nech riešia pomocou svojich príbuzných či známych alebo nech nám zavolajú na obecný úrad. Radi vám poslúžime.

2. Obidva domovy pre seniorov už teraz dodržiavajú prísne hygienické štandardy a žiadnom prípade ich nebudú uvoľňovať.

3. Obchody denne dezinfikujú priestory svojich prevádzok a riziko zavlečenia vírusu je tak zmiernené. Buďme ale obozretní a nakupujme len v nevyhnutnej miere a pri všetkých bezpečnostných opatreniach (rúška, rukavice, dezinfekcia a pod.) Buďme veľmi dôslední v ich používaní a vždy, keď prídeme domov, si poriadne umyme ruky!

4. Verejné priestranstvá a priestory dezinfikuje obec každý druhý deň špeciálnym prípravkom, ktorý nám zabezpečil doktor Rimarčík. Vďaka mu za to! Budeme v tom pokračovať a pridáme aj nové lokality.

5. Veľmi zraniteľnou skupinou sú aj naši Rómovia na osade. Nie preto, aby mali byť prenášačmi – je to práve naopak. Nedávno prebehlo testovanie 43-ľudí prichudivších zo zahraničia a všetky testy boli chvalabohu negatívne. Našu špeciálnu pozornosť si komunita vyžaduje preto, aby sme ju pred vírusom ochránili. Podľa najnovších vedeckých poznatkov sa totiž vírus v priestore osád šíri až 20-násobne rýchlejšie ako inde. Je tomu tak preto, lebo tu ľudia žijú veľmi nakope a v znížených hygienických štandardoch. Preto obec za pomoci ďalších donorov distribuovala do osady niekoľko stoviek ochranných rúšok a rukavíc. Chceme požiadať našich Rómov z osady, aby boli dôslední v ich nosení. Vo vlastnom záujme. Vidíte, čo sa deje na Spiši – nechcem aby to dospelo až tam. Preto pri oboch vstupoch do osady od zajtra umiestnime stanovištia, kde bude pripravená bezplatná dezinfekcia rúk, ochranné pomôcky a pracovníci obce, ktorí budú pripravení podať potrebné informácie a rady. Všetko je na dobrovoľnej báze – je to pre vás a vašich blízkych, nie na nejakú buzeráciu.

6. V našom komunitnom centre sa naďalej šijú kvantá ochranných rúšok, ktoré sú distribuované všetkým potrebným: či už na osadu, dôchodcom alebo dokonca aj zdravotníkom v bardejovskej nemocnici – dievčatá, ďakujeme Vám.

7. Od zajtra (17.4.2020) bude v pravidelných intervaloch zasadať aj krízový štáb obce Zborov (s telefonickou podporou doktora Balona). Štáb bude priebežne monitorovať situáciu, o ktorej Vás budeme priebežne informovať.

   Na dnes by toho bolo hádam aj dosť. Zborovčania – neklesajte na duchu! Spolu to s Božou pomoc zvládneme. Len buďme pokojní, robme každý čo máme a bude dobre.

S úctou a pozdravom

Mgr. Ján Šurkala, PhD.

Váš starosta