Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Amália a zajtra Milota
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Drevosochárske sympózium Zborov 2019 dopadlo úspešne

39 Resize of DSC01558

   V týždni od 15. júla 2019 - 21. júla 2019 sa v Zborove uskutočnil už šiesty ročník Drevosochárskeho sympózia. Podujatie sa konalo na tradičnom mieste – v Šerédyho parku. Sochári Martin Grega, Tomáš Tvardzík, Jozef Michňa a Rastislav Mikloško pracovali na umeleckých inštaláciách určených na osadenie v Zborove, Stebníku a Šarišskom Čiernom.
V Stebníku pred obecným úradom bude osadená socha zbojníka Sávka, ktorý z obce pochádzal. Pre Šarišské Čierne bol vytvorený reliéf s motívom rusínskeho národného buditeľa Alexandra Pavloviča, ktorý v obci pôsobil. V kancelárii starostu obce Zborov pribudne socha sv. Tomáša Mórusa, patróna právnikov a politikov.

   Sprievodnou akciou sympózia bol v piatok 19. júla koncert Andrey Astrabovabej a salónneho orchestra Cassovia v Kostole sv. Žofie v Zborove. Podujatia vysokej umeleckej úrovne sa zúčastnilo asi 80 ľudí nielen zo Zborova, ale aj z okolia.
   V nedeľu sympózium vyvrcholilo oslavami 90. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Zborove. Po hasičskej súťaži s medzinárodnou účasťou bola odhalená socha sv. Floriána - patróna hasičov pred požiarnou zbrojnicou v Zborove. Sochu posvätil zborovský farár Peter Novák. Autorom monumentálneho vyše 4-metrového diela z kameňa je sochár Rastislav Mikloško, ktorý na tomto diele pracoval viac ako 4 mesiace. Na pokrytie časti nákladov na sochu a nevyhnutnú úpravu priestranstva pri soche, ktorou by mal byť vytvorený Park sv. Floriána, bola vyhlásená verejná zbierka. Široká verejnosť ju môže podporiť zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK89 5600 0000 0036 0537 1019. Za vašu podporu vopred ďakujeme.
   Obec Zborov a občianske združenie ŠOK úprimne ďakujú všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a podporili ho aj finančne, najmä stavebnej spoločnosti G.M.T., Poľnohospodárskemu družstvu Magura Zborov, zariadeniu pre seniorov IN VITA a Prešovskému samosprávnemu kraju.

Mgr. Ján Šurkala, Phd.
starosta obce Zborov, podpredseda OZ ŠOK

Foto: V. Bodíková