Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Alan(a) a zajtra Františka
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Zborovské píšťalky na Svetovej výstave EXPO Miláno 2015

     Resize of EXPO Milano 03

„Remeslo má zlaté dno.“ Táto ľudová múdrosť sa traduje už od nepamäti. Naši starí otcovia vedeli oceniť remeselnícku výrobu, dokázali mať cit pre mravenčiu prácu, ktorá bola často spojená s neľahkou námahou. My si však musíme priznať, že v dnešnej dobe sa remeselnícka výroba vytráca a tých, ktorí majú záujem vyučiť sa nejakému remeslu, stále ubúda. Svoje by o tom vedeli rozprávať majstri v stredných odborných učilištiach, ktorým žiakov z roka na rok ubúda. Ťažko nájsť príčinu nezáujmu u mladých ľudí o remeselnícke povolania. Možno nemajú vzor, ktorý by ich viedol k takému remeslu od malička. No našťastie výnimky existujú.

     Jednou z nich je pán Ján Zajac zo Zborova. Tokárskému remeslu (výroba píšťaliek) sa venuje už vyše 40 rokov. Už od malička sledoval pri tejto práci svojho otca, ktorý ho zasvätil do tajov tejto remeselníckej činnosti. V obci Zborov má výroba píšťaliek vyše 120 ročnú tradíciu a nesie sa z pokolenia na pokolenie. Už od sedemdesiatych rokov vyrába pán Zajac píšťalky pre ÚĽUV (Ústredie ľudovej umeleckej tvorby) a jeho výrobky sa predávajú ako suveníry.

     Dlhoročná spolupráca s ÚĽUVom a roky strávené s pretváraním lieskového dreva na krásnu píšťalku priniesli v roku 2015 krásne ovocie. Vyše 3000 ks píšťaliek, ktoré vyrobil pán Zajac, zdobilo slovenský pavilón na Svetovej výstave EXPO Miláno 2015. V časti pavilónu „energia v tradíciách“ bol z fujár vyrobený kmeň stromu a píšťalky tvorili jeho konáre. Táto svetová výstava trvala do mája 2015 do konca októbra a na novom výstavisku v Rho-Pero v Miláne sa prezentovalo 144 krajín svojimi samostatnými expozíciami. Počas trvania výstavy slovenský pavilón navštívilo 2 340 000 návštevníkov.

     Už o pár týždňov sa začínajú prázdniny, dovolenková sezóna a s tým súvisia aj výlety na rôzne hrady a zámky, mestské jarmoky alebo folklórne festivaly. Ak si budete chcieť z návštev týchto miest odniesť na pamiatku nejaký suvenír, podporte svojou kúpou práve ľudovú remeselnícku činnosť. Hlinené hrnčeky, drevené píšťalky, prútené košíky, maľované džbániky a rôzne výšivky vytvárajú aj v dnešnej dobe ľudia, pre ktorých už remeslo nie je prácou, ale poslaním.                                                                                                       

Text: Valéria Bodíková

Foto: archív p. Jána Zajaca