Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Roman(a) a zajtra Matej
Slovak English German Italian Polish Russian
Zmenšiť písmo Predvolené písmo Zväčšiť písmo
Obec Zborov, Zborovský hrad

Pietna spomienka na cintoríne

Resize of DSC09073

Cintorín je pre väčšinu z nás miestom, kde sa končí pozemský život človeka. Je to miesto smútku, ticha a spomienok. V obci Zborov si v nedeľné popoludnie 08.05.2016 slávnostnou svätou omšou obetovanou za všetkých tých, ktorí zahynuli vo vojnách a ukončili tak svoje mladé životy, pripomenuli 71. výročie ukončenia II. svetovej vojny.

     Pred svätou omšou sa k pietnemu zhromaždeniu prihovoril starosta obce Zborov Ján Lukáč. Po jeho príhovore nasledovala svätá omša, ktorú slávil pán kaplán Mgr. Jozef Kacvinský. Práve on poukázal na to, že cintorín je síce väčšinou koncom pozemskej púte človeka, ale práve na zborovskom cintoríne je postavená najstaršia stavba v obci, ktorou je kaplnka (13.-15. storočie) a v nej sa nachádza socha zmŕtvychvstalého Krista, ktorý má byť pre všetkých pozostalých nádejou, že sa život človeka po smrti nekončí, ale sa mení v život večný.

     Po slávnostnej svätej omši nasledoval sprievod veriacich k hlavnému krížu na vojenskom cintoríne z II. svetovej vojny. Počas piesne „Blíž k tebe, Bože môj“ v podaní Matičného spevokolu Zborovčan položil starosta obce Ján Lukáč kyticu kvetov a záverečnou modlitbou bola táto pietna slávnosť ukončená.                                                                                 

 -vb-

Text a foto: Valéria Bodíková