Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Aurélia a zajtra Denis(a)
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Pietna spomienka

Resize of DSC05812„Viera“ zomiera posledná

     „Verím v slnko, aj keď nesvieti. Verím v lásku, aj keď ju necítim. Verím v Boha, aj keď mlčí.“ (nápis na stene vo varšavskom ghette 1944) Takouto myšlienkou začal v piatok 08.05.2015 slávnostnú svätú omšu zborovský pán kaplán Jozef Kacvinský.

     Pietnou slávnosťou, ktorá má v obci Zborov už niekoľkoročnú tradíciu, si miestni obyvatelia uctili pamiatku tých, ktorí pred 70 rokmi obetovali svoje životy za našu dnešnú slobodu.

Aj keď čas už zahojil všetky rany, ešte stále žijú medzi nami tí, ktorí pocítili krutosť vojny na vlastnej koži. Obyčajné nedorozumenie, nenávisť a zloba v ľudskom srdci dokáže rozpútať vojnu na pracovisku, v domácnosti, ale aj vo svete. A práve na toleranciu a vzájomné porozumenie apeloval starosta obce Zborov Ján Lukáč vo svojom príhovore.

     Hlboké myšlienky, ktoré odzneli na tejto pietnej slávnosti, vyjadril svojimi piesňami aj Matičný spevokol Zborovčan. Po slávnostnej svätej omši nasledoval sprievod k hlavnému krížu na vojenskom cintoríne z II. svetovej vojny. Kyticou kvetov a záverečnou modlitbou všetci prítomní vzdali hold tým, ktorí naše dediny a mestá pokropili svojou vlastnou krvou.

                                                                                                                                               -vb-

Text a foto: Valéria Bodíková