Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Henrieta a zajtra Vratko
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Veľvyslanec Maďarska na Slovensku navštívil našu obec

Dňa 25.05.2023 sme našej obci privítali vzácnu návštevu. Svojou prítomnosťou nás poctil jeho excelencia mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Maďarska v Slovenskej republike pán Csaba Balogh v sprievode pani generálnej konzulky Ágoty Hetey a III. tajomníčky a vicekonzulky Fanni Betleni.

Vzácnu návštevu na obecnom úrade privítal starosta obce Ján Šurkala so svojou delegáciou v zložení Slavomír Geffert (zástupca starostu), Rastislav Juraši (poslanec obecného zastupiteľstva) a Vladimír Kaminský (predseda Združenia na záchranu Zborovského hradu).

Pán veľvyslanec sa zapísal do pamätnej knihy a kroniky obce. Následne sa uskutočnilo pracovné rokovanie, v ktorom sa hovorilo hlavne o spolupráci v oblasti cestovného ruchu, nadviazania užšieho partnerstva so samosprávami v Maďarsku, ako aj o možnej podpore obnovy historických pamiatok.

Na pamiatku z návštevy si pán veľvyslanec odniesol zo Zborova špeciálny dar - sadenicu Rákociho lipy (tilia x rákocziana).

Následne sa obidve delegácie presunuli k soche Františka II. Rákociho, ku ktorej boli za spevu Matičného spevokolu Zborovčan, položené vence. Pán veľvyslanec s delegáciou potom absolvovali prehliadku obnoveného kostola sv. Žofie, počas ktorej vyjadrili obdiv a uznanie za to, že sa túto vzácnu pamiatku podarilo zachrániť.

Sme radi, že obec Zborov v poslednom čase čoraz častejšie navštevujú zahraniční návštevníci, medzi ktorými sú aj turisti z Maďarska. O to viac nás teší, že sme mohli toto stretnutie absolvovať na najvyššej úrovni a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu, ktorá by bola prospešná pre obidve strany. Lebo na uvedomení si spoločných hodnôt formovaných po stáročia v minulosti, budeme vedieť pokojne nažívať aj v budúcnosti.

Text: Mgr. Ján Šurkala, PhD.
Foto: Valéria Bodíková

 

Používame cookies
Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľskú skúsenosť. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že ak ich odmietnete, možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.