Obec Zborov Obec Zborov
| Víta Vás webstránka obce Zborov. Dnes má sviatok Marcela a zajtra Leonard
skendeitplru
Obec Zborov, Zborovský hrad

Odpustová slávnosť aj s oslavou kňazského jubilea

„Svätá Margaréta, panna, buď v nebi naša ochrana...“ takéto slová refrénu piesne zneli v nedeľu 24.07.2022 v úvode slávnostnej odpustovej bohoslužby, ktorá sa konala pri príležitosti sviatku patrónky nášho kostola sv. Margity Antiochijskej.

Hlavným celebrantom sv. omše bol pán dekan zo Sniny Slavomír Bakoň, ktorého v úvode privítal zborovský pán farár Peter Novák. Prítomnosť oboch našich pánov kaplánov Petra Sabola a Patrika Melkoviča a piesní v podaní Matičného spevokolu Zborovčan o to viac umocňovali slávnostnú atmosféru.

„Lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš.“ Tento výrok svätého pápeža Jána Pavla II. sa niesol nielen celou homíliou, ale aj životom sv. Margity Antiochijskej. Bola dcérou pohanského kňaza, ktorý ju pre kresťanskú vieru vyhnal z rodičovského domu. Neskôr upadla do rúk miestodržiteľa Olybria, ktorý ju chcel za ženu. Keďže odmietla, mučili ju a zvádzali mnohými neuveriteľnými spôsobmi, až kým ju nepopravili. Sv. Margita býva zvyčajne znázorňovaná s drakom. V ňom bol zobrazený nepriateľ - zlo, nad ktorým mala zvíťaziť. Chcel ju zhltnúť, ale ona nad ním zvíťazila znamením kríža. Aj Pán Ježiš v posledné chvíle svojho života niesol kríž s láskou a neprestal nás milovať. Preto by sme výrok svätého pápeža Jána Pavla II. mali žiť aj v našich životoch a nemali by sme prestať milovať Boha, ani svojich blížnych vtedy, keď do nášho života prídu rôzne kríže a ťažkosti.
V závere homílie sa pán dekan prihovoril prítomným seniorom, pretože práve v tento deň sme si pripomínali „Svetový deň starých rodičov a seniorov“. Povzbudil vnúčatá, aby nielen v dnešný deň, ale hocikedy nezabudli na svojich starých rodičov, aby ich navštívili, porozprávali sa s nimi, aby nikdy nezabudli, že majú v rodine vzácny dar v svojom dedkovi a svojej babke.

Táto odpustová slávnosť sa niesla aj v duchu pripomenutia si kňazskej vysviacky, ktorú náš pán farár Peter Novák prijal pred 30 rokmi. Za všetkých zborovských farníkov v závere slávnostnej bohoslužby duchovnému otcovi zablahoželal kurátor Rudolf Tomka.

Pozvanie pána farára na kermešovský obed, bolo krásnym záverom slávnostnej svätej omše. Farský dvor sa premenil na veľkú prírodnú reštauráciu, v ktorej sa podával výborný farský guľáš od zborovských kurátorov a kermešovské koláče, ktoré napiekli šikovné zborovské ženy.

Text a foto: V. Bodíková